Amerikada Üniversite Okumak

amerikada üniversite

Ülkemiz şartlarını göz ününe aldığımızda, bir çok gencin yurtdışında üniversite hayali kuruyor olmasını çok normal karşılayabiliriz. Yurtdışında okumak isteyenlerin temelde iki amacı vardır. Bu amaçlardan ilki ve en önemlisi yurtdışında kaliteli bir eğitim almak, diğeri ise farklı kültürleri tanımaktır. Bu iki amacı birleştirdiğinizde yurt dışı eğitim için en güçlü seçenek olarak Amerika’yı görebilirsiniz. Çünkü Amerikada üniversite okumak, size kaliteli bir eğitim sağladığı gibi macera dolu yıllar yaşamanızı da sağlayacaktır. Eğer siz de Amerika’da lisans eğitimi almak isteyenlerdenseniz bu yazının devamını okumanız, size çok şey kazandıracaktır.

Amerikada Üniversite

Amerika’da eğitim sistemi ülkemize göre oldukça farklıdır. Amerikada Üniversite eğitimi almak isteyenlere iki farklı seçenek sunulur. Bunlardan ilk seçenek ülkemizdeki gibi direk dört yıllık bir lisans eğitimi almak, diğer ve en sık tercih edilen seçenek ise öncelikle iki yıllık bir yüksekokulda eğitim aldıktan sonra, istediğiniz bir okulda kalan iki yıllık eğitimi de bitirerek lisans eğitiminizi tamamlamaktır. İkinci seçeneğin çok sık tercih edilmesinin sebebi ise, yüksekokullara kabul edilmenin oldukça kolay olması ve oradan diğer okullara geçerek lisans eğitimi tamamlama aşamasının daha zahmetsiz olmasıdır. Ayrıca TOEFL ve SAT gibi zorlu dil sınavlarından yeterli derece almak gibi zahmetli bir zorunluluğunuz da yoktur. Yine iki yıllık yüksekokulların bir diğer avantajı ise, dört yıllık lisans eğitimi veren üniversitelere göre çok daha düşük maliyetli olmasıdır. Amerika üniversitelerinin düşük maliyetli olması, iyi bir eğitim alırken Amerikan rüyasını da yaşamanızı sağlar. Sıkça sorulan bir soru ise, iki yıllık eğitimin sonunda lisans eğitimini tamamlarken yıl kaybı olup olmayacağıdır. Amerikada iki yıllık eğitim sürecinizi tamamladıktan sonra, hiç yıl kaybı yaşamadan iki yıllık bir eğitim daha aldıktan sonra lisansınızı alabilirsiniz. Ancak yine de siz dört yıllık bir üniversiteden eğitim almak istiyorsanız, mutlaka TOEFL ve SAT sınavlarına girmeniz ve yeterli puanları almanız gerekmektedir. Çünkü Amerikan üniversiteleri için bu iki sınav kabul aşamasında büyük önem taşır.

Amerikada Üniversite Fiyatları

Aklınızda takılan bir diğer soru ise Amerikada eğitim maliyetleri olabilir. Ortalama olarak Amerikada Üniversite Fiyatlarının ve eğitim maliyetlerin toplamı yıllık 20.000 Amerikan doları civarındadır. Fakat bu sadece bir ortalama değerdir ve bir çok kıstasa göre değişim gösterebilir. Bu maliyeti, Amerikan hükümetinin dışarıdan yurtdışı eğitim almaya gelen öğrencilere sadece kampüs içerinde verdiği çalışma izni sayesinde düşürebilirsiniz. Unutmamanız gereken bir diğer şey ise, kampüs dışında çalışma izniniz yoktur. Eğer yurt dışında üniversite seçenekleri arasından Amerikada üniversite eğitimi almaya karar verdiyseniz, geç kalmadan ortalama 1 yıl öncesinden başvurmanız gerekmektedir. Çünkü kabul aşaması ve eğer gerekiyorsa gireceğiniz sınavlar için bir süreç gereklidir. Ancak, yüksekokullara kabul, üniversitelere göre çok daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştiği için, başvurunuzu 1 yıldan daha kısa sürelerde de tamamlayabilirsiniz.

Sınavsız şartı olmadan yurtdışında üniversite eğitimi ile ilgili detaylı bilgi için Yurtdışında Sınavsız Üniversite başlıklı konuyu okuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

ukash ukash bozdurma ukash satın al ukash al ukash ukash satın al ukash al ukash bozdurma ukash al